A magyar női kosárlabda-válogatott 73-70-re győzött vendégként Litvánia legjobbjai ellen a 2019-es Európa-bajnokság csoportselejtezőjének szombati nyitányán.

Az 1997-ben Budapesten Európa-bajnok Litvánia nem jutott ki az idei Eb-re, melyen a magyarok a nyolcaddöntőben búcsúztak.

Székely Norbert szövetségi kapitány együttese jól kezdte az összecsapást, 10-3-ra is vezetett. A házigazda a második negyed elején érte utol a magyarokat, s a játékrész derekáig hatpontos előnyhöz jutott (25-19). Székely Norbert időkérését követően a magyar válogatott Goree Cyesha Damian ponterős játékának köszönhetően ugyan fordított (30-32), de a szünetben egypontos hátrányban volt.

A harmadik negyedet 8-0-s rohammal kezdte a vendéglátó, a magyar csapat csak ezt követően tudta rendezni sorait. Katona Szidónia és Krivacsevics Tijana is fontos pontokat szerzett, s a csapatkapitány Raksányi Krisztina duplája után a negyed végén lőtávolon belül maradt a válogatott (57-52). A negyedik játékrészben előbb Varga Zsófia duplájával visszavették a vezetést a vendégek (59-61), akik a végül 21 pontig jutó Goree vezérletével meg is tartották előnyüket, így győzelemmel kezdték a selejtezősorozatot.

Mantas Sernius: – A magyar csapat a mérkőzés legfontosabb szakaszában nagyon agresszív védekezést mutatott be, ekkor hibákra kényszerített minket, támadásban pedig könnyű kosarakat szerzett. Rengeteget hibáztunk az utolsó negyedben, egyértelmű, ez egy ilyen mérkőzésen nem fér bele.

Székely Norbert: – Szeretném azzal kezdeni, hogy a stáb rengeteget tett ezért a sikerért, illetve a csapat minden egyes tagja, aki pályára lépett. Sok mindent nem tudtunk végrehajtani a pályán, amit elterveztünk és mégis sokkal többet kaptam vissza a lányoktól, mint amire számíthattunk. Ez nemcsak egy sima győzelem, hanem nyugodtan kijelenthető, hogy bravúr volt.

A 2019-es Eb-nek Szerbia és Lettország ad otthont, a selejtezőből a nyolc csoportgyőztes és a hat legjobb második vesz részt a tornán.

Júniusban a csehországi Eb-n a magyar csapat – még Stefan Svitekkel a kispadon – egy győzelemmel és három vereséggel a nyolcaddöntőig jutott Királyváradon (Hradec Kralove), s végül a 9-12. helyen zárt.